Město
Jemnice

 Více novinek

Nezobrazuje se Vám E-mail správně? Zobrazit v prohlížeči.

Titulní obrázek

Zprávy z jemnické radnice č. 06/2021

Vážení spoluobčané,

v dnešních „Zprávách z jemnické radnice“ najdete:

1) Informace k uskutečněnému zasedání Rady města č. 04/2021 ze dne 3.března 2021

2) Informace o financích města

3) Různé

4) Rubrika – Zeptejte se na radnici aneb nad dotazy občanů města Jemnice

Ad bod 1) Informace k uskutečněnému zasedání Rady města ze dne 10. 2. 2021

1a) Informace k úpravě výše nájemného v bytovém fondu města Jemnice

   Rada města rozhodla o postupném navýšení nájmu nájemních městských bytů v průměru o 20%. Současná výše nájmů jednotlivých bytů se pohybuje od 40 Kč/m2 do 45,69 Kč/m2. Dochází tak k navýšení nájemného o 6–11 Kč za m2. Proč dochází k postupnému navyšování nájemného právě teď? Protože právě v tomto období dochází k uzavírání většiny nových či prodlužování stávajících nájemních smluv. Vzhledem k tomu, že smlouvy jsou podle situace uzavírány na dobu 6, 12 nebo 36 měsíců, a postupně se obnovují, dojde tak v průběhu 3 let k postupnému navýšení ceny. Rada města z těchto důvodů přijala v této věci následující usnesení:

1.   Výši nájemného za m2 u nově uzavíraných smluv uzavřených na dobu určitou 6–12 měsíců v období od 1. 5. 2021 do 30. 4. 2022:

51 Kč/m2 pro byty: Větrná 1054–1059, Palackého 129, Pod Tržištěm 608, Tyršova 622 a 872, Budějovická 753, Na Předlískách 1150–1155

47 Kč/m2 pro byty: náměstí Svobody 36 a 77, Husova 98

2.   Výši nájemného za m2 u nově uzavíraných smluv uzavřených na dobu určitou 36 měsíců a u smluv uzavřených na dobu neurčitou v období od 1. 5. 2021 do 30. 4. 2022:

51 Kč/m2 pro byty: Větrná 1054–1059, Palackého 129, Pod Tržištěm 608, Tyršova 622 a 872, Budějovická 753, Na Předlískách 1150–1155

47 Kč/m2 pro byty: náměstí Svobody 36 a 77, Husova 98

   Rada města si uvědomuje, že pro nájemce městských bytů je toto nepříjemná informace, a proto uvádíme důvody tohoto rozhodnutí:

a) Město Jemnice vlastní přes 200 bytových jednotek. Město se musí ke svému majetku chovat s péčí řádného hospodáře. Znamená to nejenom majetek spravovat a udržovat, ale i s ním řádně hospodařit, což znamená pronajímat jej za ceny obvyklé v místě a čase.

b) K poslednímu navýšení nájmů došlo naposledy před více jak 10 lety. Od té doby nedošlo k navyšování nájmů ani formou pokrytí inflace. Kdyby se totiž používala inflační doložka, která bývá běžnou součástí standardních nájemních smluv, bylo by navýšení během tolika let sice postupné, ale vyšší (celková inflace za posledních 15 let činí dle ČSÚ 31,4 %). Stále však byly generovány milionové zisky z pronájmů, které za celou dobu existence nebyly z větší částí využívány pro obnovu a údržbu stávajícího bytového fondu, ale pro hlavní činnost města. Buď se spotřebovaly, nebo použily na jiné investice či opravy v rámci města.

c) S tím souvisí současný stav bytového fondu, který z valné většiny odpovídá předchozímu přístupu k jeho údržbě a obnově. Tento stav již v minulosti donutil město prodat celý jeden bytový dům s 36 byty na ulici Větrná. Stav, zapříčiněný nepravidelnou obnovou, neochotou investovat do obnovy, rekonstrukcí ani do větších oprav stávajícího bytového fondu města.

d) Při výpočtu rozdílu mezi využitím inflačních doložek (které by udržovaly výši nájemného alespoň na míře inflace a neznehodnocovaly výnosy z bytů) nebo jednorázové navýšení nájmů o 20 % jednou za 3 roky, tak jak to umožňuje zákon, a tak jak to praktikují například v okolních městech (Dačice, Moravské Budějovice atd.…), jsme došli k nezanedbatelným hodnotám, chybějícím v příjmech, a to od 1,5 až 6 milionů Kč za roky 2010–2020. Za tyto peníze, a při správném fungování údržby a plánované obnově bytového fondu, by stávající byty zcela jistě vypadaly jinak.

e) Ceny nájmů privátních bytů v místě a okolí se pohybují na výrazně vyšší úrovni. Lze namítnout, že město by nemělo za každou cenu produkovat zisk. Bohužel i porovnání cen městských bytů v okolí je výrazně vyšší a z pohledu statistik v Kraji Vysočina jsme na nejnižší cenové úrovni.

   Možná si někteří z Vás nyní pomyslí, že to je špatná podpora bydlení ve městě. Jsme však přesvědčeni, že pouze efektivní správou a údržbou bytů a získáváním peněžních zdrojů, prostřednictvím „reálných“ nájmů dosáhneme toho, že udržíme kvalitní bytový fond. Dokonce to umožní postupně obnovit a začít pronajímat dalších 15 ladem ležících vybydlených, nedoopravených bytů v centru města (což je vlastně další menší bytový dům). Musíme se tak každý k tomuto bytovému fondu chovat jako řádný hospodář.

   Závěrem chceme vyjádřit pochopení s tím, že u současných nájemníků to sice bude znamenat navýšení výdajů na nájem v průměru o 500 Kč za měsíc, a to v závislosti na velikosti plochy bytu. Nicméně tento nárůst většina rozumných nájemníků pochopí. Není nic horšího, než platit nereálný nájem, nemít udržovaný byt a pak být postaven před rozhodnutí, jako tomu bylo u bytovky na ulici Větrná. Buď si koupit neudržovaný byt a sehnat si na to peníze třeba i formou úvěrů, nebo se vystěhovat a hledat nájemné bydlení, v soukromých bytech, ale za zcela jiný nájem.

   Městské byty dosluhují a bez jejich pravidelné obnovy, bez rekonstrukce prázdných, nebo bez postavení nového bytového domu prostě městské byty za „rozumné“ nájmy nebudou.     

   Věříme, že občané města tento nepopulární krok pochopí. Jde o majetek a peníze nejenom těch co bydlí v městských bytech, ale o majetek města, tzn. peníze všech obyvatel města Jemnice. Vedení města se na oplátku zavazuje, že zisky z hospodářské činnosti (obsahující i nájmy) bude oproti minulým létům investovat v maximální možné výši do oprav a zvelebování nájemního bydlení v našem krásném městě.

1b) Rada města schválila výsledek zadání zakázky malého rozsahu mimo režim zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, na akci „Projektová dokumentace – Revitalizace ulic Pod Tržiště a Revoluční – Jemnice“ a smlouvu o dílo mezi městem Jemnice, Husova 103, 675 31 Jemnice, IČ 00289531 a firmou DI PROJEKT s.r.o., Chelčického 686, Rosice, 533 51 Pardubice, IČ 01873687 na vypracování projektové dokumentace DÚR, DSP a PDPS na akci „Revitalizace ulic Pod Tržištěm a Revoluční - Jemnice“. Dojde tak k nachystání projektové dokumentace a následně v roce 2022 k realizaci této akce.

1c) Rada města schválila seznam rizikových úseků komunikací ošetřovaných v rámci zimní údržby solením. Jedná se tyto ulice:

Lípová, Větrná, Větrný kopec, Husova, nám. Svobody, Zámecká, Havlíčkovo náměstí, Velká Brána (chodník), 28. října, Dolní Valy (kopec), Na Předlískách, Jandov (kopec), Stará Cesta, Červenomlýnská, Fialova, Valentova (kopec)

1d) Rada města schválila plán oprav a rekonstrukcí bytových domů a nebytových prostor v majetku města Jemnice v letech 2021 – 2023.

   Zahajuje se tím obnova městského bytového fondu. Následovat bude rekonstrukce dalších nevyužívaných bytů a postupná obnova využívaných bytů (příkladem může být dokončení výměny dosluhujících kotlů v bytovkách Na Předlískách, nebo postupná rekonstrukce zastaralých bytových jader v bytovkách na Větrné a další větší naplánované opravy v součinnosti se SMM). Cílem je dosáhnout nejenom udržovaný kvalitní bytový fond, ale i ho rozšiřovat. V minulých letech se cca 34 milionů Kč zisku z hospodářské činnosti převedlo do rozpočtu města na jiné akce. Tomu odpovídal i nízký rozsah údržby, obnovy a rekonstrukce bytového fondu. Tento trend je nutné obrátit a zabezpečit občanům kvalitní bydlení za rozumné ceny.

S tím souvisí i rozhodnutí Rady města Jemnice navýšit ceny nájemného u nově zrekonstruovaných bytů v období od 1. 5. 2021 do 30. 4. 2022 takto:

- na 60 Kč za m2 v bytech, kde cena rekonstrukce bude nižší než 500 tisíc Kč, vč. DPH,

- na 70 Kč za m2 v bytech, kde cena rekonstrukce bude v rozmezí od 500 tisíc Kč do 1 mil. Kč vč. DPH,

- na 80 Kč za m2 v bytech, kde cena rekonstrukce přesáhla 1 milion Kč vč. DPH.

1e) Rada města schválila Smlouvu o dílo mezi městem Jemnice a firmou LLAMARO s.r.o., na dodávku a instalaci workoutové sestavy u dopravního hřiště. Realizace proběhne v jarních měsících tohoto roku.

1f) Rada města vzala na vědomí návrh Směnné smlouvy č.: SML-00014-2021-155 mezi městem Jemnice a Lesy České republiky a doporučila zastupitelstvu města ke schválení. Po schválení zastupitelstvem získáme do vlastnictví města lesopark Obůrka.

1g) Rada města vzala na vědomí pravidla pro udělování čestného občanství města Jemnice a Ceny města Jemnice a doporučila zastupitelstvu města jejich schválení.

A další v přiloženém usnesení z Rady zde:

Usnesení Rady města 04/2021 ze dne 3.3.2021

2) Informace o financích města

Vzhledem k tomu, že máme již zpracovanou účetní závěrku za rok 2020, chtěl bych zde prezentovat důležité finanční ukazatele. Níže vidíte tabulku a graf za období znázorňující saldo příjmů a výdajů (vznikají přebytky nebo deficity), výše úvěrů, stav na účtech (peníze) a vývoj výsledku hospodaření (rozdíl výnosů a nákladů).

Poznámky k finančním ukazatelům:

a) Saldo příjmů a výdajů – posledních 10 let je rostoucí trend objemu peněz na účtech. Poklesy v několika letech (přírůstek a úbytek) kopírují dokončení větších investic, například v roce 2019 dokončení biotopu. Stav na účtech ke konci roku 2020 ve výši 56,273 milionů Kč umožňuje bez problémů využít 23 milionů Kč na dorovnání plánovaného deficitního salda mezi příjmy a výdaji. Stále nám zbyde na rezervách přes 30 milionů Kč. Tento deficit bude způsoben potřebou investovat a opravovat v našem městě.

b) Výše úvěrů – je klesající tendence výše úvěrů za posledních 10 let. V rozpočtu 2021 nebylo plánováno čerpání úvěrů. Avšak vzhledem k získání úvěrového rámce za výhodných podmínek a potřeby zachovat velké rezervy do budoucna na revitalizaci čtvrtí a ulic (Dvořákova čtvrť, u Víta, Široká atd.), budeme moci při realizaci investic použít tento úvěr.

c) Stav na účtech – je rostoucí trend v objemu úspor města (výjimku tvoří roky s velkou investicí např. kompostárna, biotop). Tento trend se díky plánovaným větším investicím a opravám změní a bude držena nižší rezerva. Je neekonomické držet peníze na účtu, a to jak z titulu nízkých úrokových sazeb, tak z důvodu vysoké stavební inflace.

d) Výsledky hospodaření města – hospodaření města až na roky 2012 a 2015 má pozitivní trend.

Ad bod 3) Různé

3a) Rekonstrukci krajské silnice – akce „II/152 JEMNICE – PRŮTAH“ – po ukončení výběrového řízení a výběru dodavatele je avizován pravděpodobný začátek této náročné akce na druhou polovinu dubna, pravděpodobně okolo 20. dubna. O přesném harmonogramu a lokálních omezeních budete průběžně informování prostřednictvím Mobilního rozhlasu a webových stránek města. Jedná se o náročnou akci a předem žádáme všechny občany o součinnost a trpělivost s dodavateli stavebních prací. Musíme si uvědomit, že celé město bude nějakým způsobem omezeno celé dva roky rekonstrukce. Děkujeme za pochopení.

3b) Covid report – na webových stránkách Mobilního Rozhlasu města Jemnice, přibyl pro všechny registrované nový report, umožňující sledovat skutečné počty nakažených a nové přírůstky přímo v místě jejich bydliště a v porovnání s historií a okolními obcemi atd. Report je k dispozici zde:

https://mesto-jemnice.mobilnirozhlas.cz/covid-report

Ad 4) Zeptejte se na radnici aneb nad dotazy občanů města Jemnice

Pokusíme se odpovědět na několik dotazů občanů:

4a) ,,Začali jste rekonstruovat byty na ulici Tyršova. Je to ojedinělá akce, nebo co je dále v plánu“

                Tyto rekonstrukce znamenají zahájení postupné obnovy bytového fondu města Jemnice. Následovat tento rok bude ještě rekonstrukce posledního prázdného bytu na ulici Tyršova (pak bude celý bytový dům plně funkční) a dále dojde k malé rekonstrukci (výměna oken) na ulici Husova v „Srnkově“ domě a výměna plynových kotlů v bytovkách Na Předlískách. Dále se řeší projektová dokumentace domu na náměstí Svobody č. 77, kde v současné době jsou 3 nevyužité bytové jednotky a v přízemí nebytový prostor. Chceme tímto postupně rozšířit nabídku nájemního bydlení jak z pohledu kvality, tak kvantity.

4b) „Jaký je stav s rekonstrukcí autobusového nádraží?“

                Původní studie autobusového nádraží byla v roce 2017 zamítnuta památkovou komisí a jsme nuceni přistoupit k vytvoření realizovatelné studie. Na tomto se v součinnosti s „památkáři“ pracuje a předpokladem je vyhotovení funkční studie během roku 2021. Dále dojde k vyprojektování tak, aby se v roce 2022 dalo vyřídit stavební povolení a v roce 2023 provést tuto finančně náročnou rekonstrukci.

Přeji Vám a Vašim rodinám hlavně zdraví.

 

                                                Ing. Miloň Slabý – starosta Jemnice

 
 
 
 

  Stáhnout aplikaci

  Nastavení vašeho účtu