Město
Jemnice

 Více novinek

Nezobrazuje se Vám E-mail správně? Zobrazit v prohlížeči.

Titulní obrázek

Zprávy z jemnické radnice č. 05/2021

   Na úvod dnešních zpráv z jemnické radnice mi dovolte popřát našim ženám k Mezinárodnímu dni žen vše nejlepší!

Vážení spoluobčané,

      v dnešních „Zpráv z jemnické radnice“ naleznete:

1)   Informace k uskutečněnému zasedání Rady města ze dne 10. 2. 2021

2)   Informace k uskutečněnému zasedání Rady města ze dne 17. 2. 2021

3)   Informace k participativnímu rozpočtu

4)   Různé

5)   Rubrika – Zeptejte se na radnici aneb nad dotazy občanů města Jemnice

Ad bod 1) Informace k uskutečněnému zasedání Rady města ze dne 10. 2. 2021

1a) Rada města na svém zasedání schválila výsledek zadání zakázky malého rozsahu mimo režim zákona a smlouvu o dílo s firmou Jaromír Vyhnálek „Rekonstrukce bytu č. 1 v bytovém domě Tyršova č.p. 622 Jemnice“ a dále schválila výsledek zadání zakázky malého rozsahu na rekonstrukci a smlouvu o dílo s firmou Šibor stavby, s.r.o. „Rekonstrukce bytu č. 2 v bytovém domě Tyršova č.p. 622 Jemnice“.

   Záměrem těchto rekonstrukcí je postupná obnova a rozvoj bytového fondu. Město tím rozšíří svůj bytový fond o další 2 zrekonstruované byty a rozšíří tak svoji nabídku nájemného bydlení.

2a) Rada města odmítla požadavek České pošty v Jemnici na omezení provozu – zrušení otevírací doby v sobotu. A navrhla ponechat otevírací dobu v sobotu alespoň 2 hodiny a sjednotit otevírací dobu v pracovní dny od 8:00 hodin.

   A další body v usnesení zveřejněném na internetu zde:

Usnesení Rady města č. 2/2021

Ad bod 2) Informace k uskutečněnému zasedání Rady města ze dne 17. 2. 2021

2a) Rada města schválila výsledek zadání zakázky malého rozsahu mimo režim zákona a smlouvu o dílo s firmou Ing. arch. Petr Řehořka „Studie rekonstrukce a stavebních úprav Městského pivovaru v Jemnici

Zde je stručné shrnutí záměru revitalizace zámeckého pivovaru předběžné žádosti podané na MPO:

„Předmětem projektového záměru „Revitalizace Zámeckého pivovaru“ jsou stavební úpravy a rekonstrukce budovy bývalého Zámeckého pivovaru v Jemnici, tak aby zde bylo možné následně umístit technologii určenou k výrobě, stáčení a distribuci piva. Veškeré další podnikatelské využití daného projektu bude navazovat právě na zamýšlenou nízko objemovou výrobu piva.

V prostorách současného brownfieldu, bude po ukončení realizační fáze projektu, provozován minipivovar. S tím souvisí také zřízení pivní hospody – zážitkové restaurace s důrazem na propojení s minipivovarem. Plánováno je úzké propojení prostor restaurace s prostory výroby tak, aby návštěvníci mohli sledovat výrobu a byl jim zprostředkován celý proces vaření piva. Na restauraci budou navazovat venkovní prostory s letní terasou. V blízkosti je možné zřídit venkovní dětský koutek. Počítáno je také zacílení na cykloturisty prostřednictvím zázemí, které bude pro ně určené (stojany pro kola, prostory kam bude možné kola dočasně umístit a které budou uzamčeny a hlídány, kiosek pro dofouknutí případně drobnější servis kol).

Na výše popsané podnikatelské využití výstupů projektu bude navázáno zřízením penzionu v nadpodlaží budovy Zámeckého pivovaru. Vzniknout by tak mělo kvalitní ubytování se zaměřením na prodloužené víkendy. Vzhledem k velikosti celého objektu bude v další části nadpodlaží umístěno muzeum piva a pivovarnictví v Jemnickém regionu.

Lokalizace budovy Zámeckého pivovaru v samém historickém centru Jemnice v sobě skrývá další potenciál v rozšiřování služeb zákazníkům zejména se zaměřením na turistiku. Budova je umístěna v těsné blízkosti Jemnického zámku, o jehož využití v současné době město rozhoduje. Důraz však bude kladen na podporu turistiky a služeb pro občany města a jeho návštěvníky.

Samotné město Jemnice leží na hranicích kraje Vysočina, Jihomoravského kraje a kraje Jihočeského cca 15 km od hranic s Rakouskem. Jde o region s velkým turistickým potenciálem, což dále nahrává zamýšleným podnikatelským aktivitám.

Distribuce produkovaného piva je v prvních letech plánována pouze lokálně. Pivo vyráběné v Jemnici, by mělo být pevně spjato se zdejším regionem. Městu, jako hybateli projektu, vždy půjde o kvalitu, kterou upřednostní před kvantitou. Velký důraz bude kladen také na ekonomickou stránku provozní fáze projektu, tak aby veškeré podnikatelské aktivity byly ziskové a měly kladný ekonomický dopad na celý region. Důležité je také vytvoření pracovních pozic, které budou dobře finančně ohodnoceny a o které bude zájem.“

Předběžná finanční náročnost revitalizace zámeckého pivovaru je odhadována na 42 mil. Kč, kde lze dosáhnout až na 85% dotace ze způsobilých výdajů. Po zpracování studie a v případě získání dotace bychom na podzim tohoto roku měli znát přesnější objem finančních prostředků potřebných k investování ze strany města.

2b) Rada města schválila zařazení ulic a chodníků do skupin podle pořadí důležitosti při provádění zimní údržby (včetně návrhu ulic ošetřené solením), dle přílohy s tím, že se změní doba výjezdu u 1. pořadí na 3 hodiny, u 2. pořadí na 6 hodin, u 3. pořadí na 12 hodin. A dále v případě kalamitního stavu bude 1. pořadí ošetřeno do 5:30 hodin.

1. pořadí do 3 hodin po výjezdu: Topolová, Lípová, Palackého, Husova, nám. Svobody, Zámecká, Havlíčkovo nám., 28. října, Dolní Valy, Větrný Kopec, Větrná, V Ráji, autobusové nádraží, Budějovická, Tyršova, Velká Brána, obce Louka (od křižovatky u hrobky)

V případě kalamitního stavu bude ošetřeno do 5:30 hodin.

2. pořadí do 6 hodin po výjezdu: Úvoz, Na Předlískách, U Víta, U Kláštera, Revoluční, Pod Tržištěm, Penková, Třešňová, Široká, Valentova, Lesnická, Fialova, Romana Havelky, Na Podolí, Jandov, Stará Cesta, Červenomlýnská

3. pořadí do 12 hodin od výjezdu: Boženy Němcové, Lesného, Komenského, Dvořákova, Růžová, Jana Vrby, Spojovací, Znojemská, nádraží ČD, Polní, Polická, Malá Branka, Masné Krámy, Horní Valy, Dělnická, Údolní, Pod Jandovem, Na Pořadí, Želetavská, Žižkova, Dačická, Slavonická, Na Parkáni, U Templu, V Zahrádkách, Obůrka, tržnice, Nivka, Týnice místní část, obce Panenská, Louka.

2c) Po jednání se zástupci pošty se vedení města podařilo vyjednat zachování sobotního provozu na pobočce pošty, kompromisem je ale krácená provozní doba - otevřeno bude pouze do 10 hod. Vyřízení listovních záležitostí pro ty, kteří se přes týden zdržují mimo naše město, zůstává tedy i nadále samozřejmostí. Rada města tuto změnu schválila.

A další body v usnesení zveřejněném na internetu zde:

Usnesení Rady města č. 3/2021

Ad bod 3) Informace k participativnímu rozpočtu

   Město Jemnice má zájem o zapojení svých občanů do procesu rozhodování o využití části obecního rozpočtu na realizaci projektů, vedoucích ke zlepšení a oživení veřejného prostranství města Jemnice a jeho místních částí (Panenská, Louka) Rozhodlo se přizvat své občany ke spolupráci prostřednictvím participativního rozpočtu.

   Pro rok 2021 vyčlenilo Zastupitelstvo města Jemnice na realizaci vítězných projektů 1 mil. Kč.

                Od 1. 3. 2021 se rozjel proces realizace participativního rozpočtu. V současné době probíhá první etapa, a to návrh názvu prostřednictvím ankety v Mobilním Rozhlase. Zde do 14. 3. 2021 lze navrhovat název participativního rozpočtu. Odkaz na anketu:

https://www.mobilnirozhlas.cz/app/anketa/xGqjjT8f

                Poté bude do konce března probíhat volba názvu a do poloviny roku bude probíhat podávání návrhů projektů na základě předem stanovených pravidel.

O co vlastně jde v participativním rozpočtu:

                Participativní rozpočet umožňuje, aby se občané zapojili do rozhodování o rozvoji své obce. Radnice vymezí část peněz z ročního rozpočtu, obyvatelé pak podávají návrhy, co by se za tyto peníze mělo ve městě v následujícím roce vylepšit.  Návrhy pak předkládají radnici k posouzení z hlediska realizovatelnosti. Vyvrcholením je hlasování o tom, které návrhy obyvatel má město realizovat. Cílem participativního rozpočtu není jen přerozdělit určité množství peněz, nejde tedy o nově pojmenovaný grantový systém. Smyslem participativního rozpočtu je vtáhnout obyvatele do dialogu o utváření místa, kde žijí, ukázat lidem, jaké jsou možnosti města i jak se mohou na tvoření města podílet, ale i naučit radnice způsobu, jak občanům naslouchat a jak s nimi efektivně a konstruktivně komunikovat.

Ad bod 4) Různé

4a)   Oprava střechy zámku – město Jemnice obdrželo příslib čerpání dotačních prostředků z PZAD i pro tento rok. Proběhne tedy výběrové řízení na zhotovitele a začne další fáze významné opravy zámku - oprava pláště střechy. Projekt řeší opravu střešního pláště celého objektu budovy zámku. Budou vyměněny střešní tašky téměř na celé ploše střechy včetně laťování. Budou vyměněny všechny klempířské prvky. Dále bude provedena oprava komínových těles, budou opraveny a dostaveny zrušené pilíře a bude opraven bleskosvod. Předpokládaná hodnota akce činí 22 000 000 Kč včetně DPH. Budeme tedy opravovat opět na etapy.

 4b) Revitalizace Dvořákovy čtvrti – byla uzavřena smlouva s projektantem na zhotovení projektové dokumentace pro stavební povolení. Projektantovi byly předány i připomínky občanů a ten s nimi v rámci procesu tvorby projektové dokumentace bude pracovat. Konkrétní požadavky budou řešeny individuálně. Upozorňujeme, že po kolaudaci zrevitalizované čtvrti nebude ze strany příslušných orgánů tolerován současný stav parkování, kdy se chybně parkuje. Doporučujeme majitelům, aby se zamysleli nad parkováním svých aut na svých pozemcích před domem. Odstraní se tím do budoucna spousta nedorozumění a problémů spojených s omezeným počtem parkovacích míst.

Ad 5) Zeptejte se na radnici aneb nad dotazy občanů města Jemnice

5a)   ,,Jak to bude probíhat v rámci Participativního rozpočtu. Do kdy a jakým způsobem lze podávat náměty do tohoto rozpočtu? Kterých akcí se to může týkat  -  občan nedokáže odhadnout cenu jeho navrhované akce“

   Participativní rozpočet jsme vysvětlili výše v textu. Přesný harmonogram bude představen od 1. dubna, s tím že již dnes je předpoklad podávání námětů do 30. 6. 2021. Pravidla budu představena od 1. dubna.

   Objem 1 mil. Kč neznamená, že občané musí dát námět ve výši 1 mil. Kč. Potřebný objem investice, či opravy bude odhadnut v rámci tvorby návrhu projektu. Pravidla a postup bude dán. Předpokladem je, že občané po konzultaci s námi na radnici budou schopni kvalifikovaného odhadu.

   Příkladem může být, že sousedé v ulici se domluví, že by chtěli vybudovat například dětské hřiště, nebo třeba skatepark, případně opravit chodník a další… V rámci tvorby návrhu se formou diskuze s radnicí, případně lidmi z oboru, dá zjistit předpokládaný objem investice. Jsme si vědomi, že tento proces bude realizován poprvé v historii města.  Jsme připraveni nastavit první ročník co nejjednodušeji. Inspiraci nalezneme v okolních městech, kde již toto úspěšně funguje několik let (např. Třebíč, Znojmo, Brno, Žatec, Tišnov, Veselí nad Moravou a další města, obce).

5b) Uvažuje město Jemnice v souvislosti s novým zákonem o odpadech o změně systému likvidace odpadů?

   Ano, město Jemnice uvažuje o možnostech změn v oblasti svozu odpadů, které by umožnili lépe třídit odpad. Podstatou toho je, že pokud v následujících letech nezačneme více třídit odpad, tak nebudeme moci využít slev za třídění odpadů a dojde k významnému zdražení poplatků za svoz odpadů. V brzké době proběhne anketa týkající se problematiky svozu, třídění, poplatků za komunální odpad. Poté budou následovat systémové změny plynoucí z potřeb občanů a města.

5c) Myslíte si, že je rozumné v dnešní krizové době začínat projekt revitalizace zámeckého pivovaru a budovat minipivovar?

   Ano, jsme si vědomi toho, že v současné kovidové krizové době dokonce některé minipivovary krachují. Odborná veřejnost však předpokládá, že po zvládnutí epidemie v horizontu 1-2 let dojde k opětovnému nastartování ekonomiky. Všechny trhy bohužel budou mít ztráty, některé podniky, včetně existujících minipivovarů ukončí činnost. To je realita. Realitou je také, že se poté čeká opětovný nárůst služeb i v cestovním ruchu a Jemnický mikroregion má ideální polohu na pomezí čtyř krajů – Vysočiny, Jihomoravského, Jihočeského a Dolnorakouského a obrovský potenciál nejenom pro turistický ruch. A tohoto bez center cestovního ruchu, zážitků a kultury a historie nedokážeme využít. A revitalizace této části zámeckého areálu je další krok k oživení zámku a zvýšení významu celého regionu. Musíme si uvědomit, že minimálně 2 roky bude trvat, než dojde realizaci a spuštění provozu. Takže v době krize se bude stavět a opravovat.

Přeji Vám a Vašim rodinám hlavně zdraví a děkuji za rozumný přístup k opatřením snažícím se zastavit exponenciální nárůst epidemie.

 

                                                   Ing. Miloň Slabý – starosta Jemnice

 
 
 
 

  Stáhnout aplikaci

  Nastavení vašeho účtu